Róża 14 św. Krystyny z Bolseny

GRAFIK MODLITWY 

Opowiadania o świętych - link do opowiadań dla dzieci o patronach naszych Róż

Św. Krystyna z Bolseny, również Krystyna z Tyru (żyła w III wieku n.e. w Bolsenie we Włoszech) święta Kościoła katolickiego, ormiańskiego i prawosławnego.

Była córką Urbana, prefekta Bolseny, który był wrogiem chrześcijan. Obserwując heroiczną postawę wyznawców Chrystusa, sama nawróciła się na chrześcijaństwo. Kiedy dowiedział się o tym jej ojciec, uwięził ją w pałacu i na próżno namawiał ją do porzucenia wiary, ale gdy rozbiła złote figurki pogańskich bożków, a pieniądze rozdała biednym, wtrącił ją do więzienia. 

Była okrutnie torturowana, Ostatecznie zginęła mając dwanaście lat od strzał łuczników oddanych prosto w jej serce. Jej śmierć nastąpiła za panowania cesarza Dioklecjana. Kult św. Krystyny rozwinął się szybko po jej śmierci. Jej relikwie znajdują się w Bolsenie w bazylice jej poświęconej.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest za Martyrologium Rzymskim 24 lipca.

Przy jej grobie miał miejsce w 1263 roku cud eucharystyczny w postaci kropli krwi spadającej na korporał.

W ikonografii zachodniej św. Krystyna przedstawiana jest z palmą męczeńską w jednej ręce i pękiem strzał w drugiej. Na ikonach prawosławnych święta przedstawiana jest jako młoda kobieta z długimi włosami spadającymi na ramiona i plecy, spiętymi przepaską lub przykrytymi białą chustą. Odziana jest w jasnoczerwoną szatę, w prawej dłoni trzyma krzyż


Może warto udostępnić znajomym?