Róża 10 św. Tarsycjusza

GRAFIK MODLITWY 

Opowiadania o świętych - link do opowiadań dla dzieci o patronach naszych Róż

Św. Tarsycjusz (zm. ok. 250 lub 257) – męczennik rzymski z czasów prześladowań za cesarza Decjusza. 

W starożytnym Rzymie w trzecim stuleciu mieszkał mały Tarsycjusz. Był okres jednego najkrwawszych prześladowań chrześcijan. Chrześcijanie często ginęli za Chrystusa, a ich największym pragnieniem było, by mogli na drogę do wieczności posilić się chlebem Eucharystii. Młody chłopiec był już na tyle dojrzały, że starsi w gminie powierzyli mu to odpowiedzialne zadanie: potajemne noszenie ukrytego w hostii Pana Jezusa więźniom. Ci z niecierpliwością wyglądali Tarsycjusza, który przynosił im lekarstwo na ich doczesne zmartwienia. 

Pewnego razu został brutalnie napadnięty przez rówieśników, którzy byli zaciekawieni co chłopak tak mocno chowa. Gdy nie chciał im powiedzieć zaczęli go bić, kopać i obrzucać kamieniami. Pobitego chłopca uratował jeden z żołnierzy, który okazał się być chrześcijaninem. Chłopiec oddał mu Najświętszą Hostię i wkrótce zmarł z powodu odniesionych ran. 

Od 1675r. relikwie Świętego spoczywają w bazylice św. Dominika w Neapolu w osobnej kaplicy. 

W wielu krajach katolickich, również w Polsce, Tarsycjusz uważany jest za patrona Liturgicznej Służby Ołtarza – ministrantów. Patronuje on również dzieciom przystępującym do Pierwszej Komunii Świętej. 


Może warto udostępnić znajomym?