Róża 12 św. Pankracego

GRAFIK MODLITWY 

 Opowiadania o świętych - link do opowiadań dla dzieci o patronach naszych Róż

Święty Pankracy (ur. ok. 286, zm. ok. 304) męczennik, święty katolicki i prawosławny, 

Matka, Cyriada, zmarła zaraz po wydaniu syna na świat. Ojciec, Kleoniusz, przez wiele lat był poważany przez cesarza Dioklecjana. Kiedy jednak przyjął chrześcijaństwo, zginął śmiercią męczeńską - Pankracy miał wówczas 8 lat. Po śmierci rodziców przybył z wujem do Rzymu, gdzie obaj przyjęli chrzest z rąk papieża Marcelina. 

W tym samym czasie został ogłoszony dekret Dioklecjana o prześladowaniu chrześcijan. Korzystając z majątku pozostawionego mu przez ojca, Pankracy zaangażował się w pomoc prześladowanym chrześcijanom. Wkrótce sam został wydany. Kiedy odmówił oddania czci bożkom, poniósł śmierć na arenie przez ścięcie mieczem w 304 r. - miał wtedy prawdopodobnie zaledwie 14 lat. Umierając, miał głośno wzywać imienia Jezus. Jego ciało rzucono psom na pożarcie, ale rzymianka Ottavilla ukryła jego szczątki, a następnie ze czcią pochowała. 

Nad jego grobem papież Symmach (+ 514) wybudował bazylikę (w bazylice św. Pankracego za Murami znajduje się relikwiarz głowy Świętego). 

Święty Pankracy jest patronem dzieci i rycerstwa, ogrodników, młodych sadzonek, roślin ogrodowych, a nawet bólu głowy. Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim jest obchodzone 12 maja. W Polsce, Austrii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii i na Węgrzech św.Pankracy jest znany jako jeden z trzech zimnych ogrodników.  


Może warto udostępnić znajomym?