Róża 11 św. Wita

GRAFIK MODLITWY 

Opowiadania o świętych - link do opowiadań dla dzieci o patronach naszych Róż 

To jest Róża, do której należą osoby nie mieszkające w pobliżu naszej parafii: modlą się z nami na odległość.

Św. Wit (ur. ok. 290, zm. ok. 303) –męczennik, święty chrześcijański. Wit pochodził z Sycylii. Urodził się w bogatej rodzinie pogańskiej. Jako dziecko uwierzył w Chrystusa dzięki swojej mamce Krescencji i jej mężowi Podestowi. Kiedy ojciec chłopca dowiedział się, że syn jest chrześcijaninem, usiłował wymóc na Wicie wyparcie się wiary. Kiedy nie udało mu się, usiłował syna zabić. Jednak opiekunowie pomogli mu uciec i ukryli na południu Włoch. 

Chłopiec miał wtedy kilka lat. Niestety wraz z opiekunami został schwytany i przywieziony do Rzymu. Chłopiec, mimo użycia tortur, nie porzucił Chrystusa i ostatecznie został przekazany cesarzowi Dioklecjanowi. Ten według podań rzucił go na pożarcie lwom, ale Wit uczynił przed zwierzętami znak krzyża, a te położyły się uległe przed nim. Według Martyrologium Rzymskiego, cała trójka miała zostać zanurzona w kotle z wrzącym ołowiem, po czym rzucono ich dzikim zwierzętom i rozciągano na katowni. 

Czczony był jako jeden z Czternastu Wspomożycieli, czyli świętych, których wstawiennictwo było wyjątkowo skuteczne (zaliczano do nich m.in. św. Krzysztofa). 

Wit jest patronem aktorów, aptekarzy, tancerzy i zwierząt. Przyzywany podczas epilepsji (stąd tzw. choroba św. Wita), chorób oczu, histerii, chorób nerwowych, przez niewidomych, głuchoniemych i ukąszonych przez węży. Wzywany jest jako obrońca wcześnie wstających i protektor przed zaspaniem. Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 15 czerwca.


Może warto udostępnić znajomym?