Róża 7 św. Marii Goretti

GRAFIK MODLITWY 

Opowiadania o świętych - link do opowiadań dla dzieci o patronach naszych Róż 

Św. Maria Teresa Goretti (ur. 16 października 1890 w Corinaldo, zm. 6 lipca 1902 w Nettuno) – włoska dziewica i męczennica 

Maria była trzecim z siedmiorga dzieci małżeństwa Gorettich – Luigiego i Assunty z domu Carlini. Kiedy miała 10 lat, umarł jej ojciec. Marysia pocieszała mamę: "Odwagi, mamusiu! Bóg nas nie opuści!" Brała często różaniec do rąk, modląc się o spokój duszy ojca. Maria pomagała matce i opiekowała się rodzeństwem. Mimo trudów codziennego życia starała się być radosna i była bardzo lubiana przez mieszkańców wioski. 

Dnia 5 lipca 1902, podczas gdy jej rodzina pracowała na polu, została napadnięta w swoim domu przez 18letniego syna sąsiada, Aleksandra. Dziewczynka broniła się, ale rozjuszony chłopak zaatakował ją nożem i zadał jej liczne ciosy. Natychmiast odwieziono ją do szpitala, gdzie zaopatrzona świętymi Sakramentami zmarła następnego dnia. Lekarze stwierdzili, że miała na ciele 14 ran. Przed śmiercią darowała winę swojemu zabójcy. 

Zbrodnią poruszona była cała okolica. Maria miało królewski pogrzeb. Wzięło w nim udział wiele tysięcy ludzi, setki kapłanów i biskup. Z balkonów i z okien na białą trumienkę padał deszcz róż i innych kwiatów. 

Alessander Serenelli za zabójstwo został skazany na trzydzieści lat pozbawienia wolności. W 1937 po wyjściu z więzienia udał się do matki Marii, aby prosić o przebaczenie. Winę swoją wyznał przed całą parafią. Następnego dnia wstąpił do kapucynów w Maceracie. Zmarł 6 maja 1970. 

Została kanonizowana 24 czerwca 1950, przez papieża Piusa XII. Pius XII stawiał ją jako wzór postępowania dla młodzieży nazywając ją „św. Agnieszką XX wieku” Jest patronką m.in. dziewcząt, dziewic, młodzieży oraz bielanek.  


Może warto udostępnić znajomym?