Róża 4 św. Hiacynty Marto

GRAFIK MODLITWY 

 Opowiadania o świętych - link do opowiadań dla dzieci o patronach naszych Róż

Św. Hiacynta Marto (ur. 11 marca 1910 w Aljustrelu, zm. 20 lutego 1920 w Lizbonie) – portugalska dziewczynka, która w 1917 roku, wraz z Lúcią (Łucją) dos Santos, doznała objawień maryjnych w Fátimie, 

Hiacynta urodziła się jako najmłodsze dzieci Manuela i Olimpii Marto. Wraz z bratem Fnacisco pomagała w gospodarstwie rodzinnym pasąc owce. Doświadczenia mistyczne Hiacynty poważnie wpłynęły na jej charakter, zwiększyć miało się jej zaangażowanie religijnie, podejmowała również praktyki pokutne i ascetyczne w intencji nawrócenia grzeszników, realizując zalecenia, jakie wizjonerzy mieli otrzymać podczas objawienia. 

Wkrótce po objawieniach ciężko zachorowała i zmarła. Przyczyną śmierci była rozprzestrzeniająca się wówczas pandemia grypy hiszpańskiej. U Hacinty rozwinęło się ropne zapalenie opłucnej. Przeszła operację, podczas której usunięto jej dwa żebra. Ze względu na stan jej serca, nie mogła być w pełni znieczulona, ale miała nieznaczne znieczulenie miejscowe za pomocą chloroformu. Swoje cierpienia ofiarowała za nawrócenie grzeszników. Zmarła 20 lutego 1920 w szpitalu w Lizbonie. 

Proces beatyfikacyjny Hiacynty rozpoczął się w 1946. Jej zwłoki zostały ekshumowane w 1935, a po raz drugi w 1951. Ciało Hacinty nie uległo rozkładowi. 13 maja 2000 papież Jan Paweł II dokonał jej beatyfikacji w Fatimie podczas podróży apostolskiej w 83 rocznicę objawień. Hiacynta jest najmłodszym beatyfikowanym dzieckiem, które nie zginęło śmiercią męczeńską. 

13 maja 2017r. papież Franciszek dokonał jej kanonizacji.


Może warto udostępnić znajomym?