Róża 3 św. Franciszka Marto

GRAFIK MODLITWY 

Opowiadania o świętych - link do opowiadań dla dzieci o patronach naszych Róż 

Św. Francisco Marto (ur. 11 czerwca 1908 w Aljustrelu, zm. 4 kwietnia 1919 tamże) – portugalski chłopiec, który w 1917 roku, wraz z Lúcią (Łucją) dos Santos, doznał objawień maryjnych w Fátimie. 

Francisco i Hacinta urodzili się jako najmłodsze dzieci Manuela i Olimpii Marto. Rodzeństwo było analfabetami. Wraz z kuzynką, Lucią pomagali w gospodarstwie rodzinnym pasąc owce. Francisca opisywano jako osobę spokojną i małomówną, głęboko wierzącą i zaangażowaną w praktyki religijne związane z kultem maryjnym, opiekuńczą wobec zwierząt. Lubił modlić się w samotności, jak twierdził "dla wynagrodzenia Jezusowi grzechów świata". 

Wkrótce po objawieniach ciężko zachorował i zmarł. Przyczyną śmierci była rozprzestrzeniająca się wówczas pandemia grypy hiszpańskiej. U Francisca wywiązało się zapalenie płuc. Zmarł w rodzinnym domu 4 kwietnia 1919. 

Proces beatyfikacyjny Francisca rozpoczął się w 1946. Jego zwłoki zostały ekshumowane w 1935, a po raz drugi w 1951. 13 maja 2000 papież Jan Paweł II dokonał jego beatyfikacji w Fatimie podczas podróży apostolskiej w 83 rocznicę objawień, 13 maja 2017r. papież Franciszek dokonał jego kanonizacji.


Może warto udostępnić znajomym?