Róża 1 św. Rity

GRAFIK MODLITWY 

Opowiadania o świętych - link do opowiadań dla dzieci o patronach naszych Róż

Św. Rita z Cascii (ur. między 1360 a 1380 w Roccaporenie 22 maja 1457 w Cascii) – augustianka, stygmatyczka Jako mała dziewczynka była wesoła, pogodna i pracowita. Od najmłodszych lat wierzyła, że prawdziwym pięknem jest piękno duszy miłującej Jezusa. 

W wieku dwunastu lat została wydana za mąż za Paula Manciniego, który okazał się człowiekiem gwałtownym. Jednak Rita z pokorą znosiła upokorzenia i brutalne traktowanie ze strony męża. Urodziła dwóch synów, którzy niestety odziedziczyli charaktery po ojcu. Pod koniec życia Mancini za sprawą żony poprawił swój charakter, ale jego przyjaciele zdradzili go i Mancini został zamordowany. Tuż przed śmiercią przeprosił Rytę i poprosił Kościół o wybaczenie. 

Po śmierci ojca synowie postanowili pomścić śmierć Manciniego zgodnie z włoskim prawem wendety. Rita prosiła Boga o to, aby uniemożliwił On popełnienie im grzechu morderstwa. Rok później obaj synowie zmarli na dyzenterię. Po śmierci męża i synów Ryta wstąpiła do klasztoru Zgodnie z legendą wstąpienie do zakonu miało charakter cudowny: w czasie snu Ryta została przeniesiona do klasztoru przez świętych: Jana Chrzciciela i Augustyna, Sarkofag z jej nienaruszonym ciałem do dziś znajduje się w Bazylice – Sanktuarium w Cascii. 

Jest czczona jako święta od spraw trudnych i beznadziejnych, matek i kobiet we wszystkich stanach. Jest opiekunką wielu dzieł charytatywnych i bractw. 


Może warto udostępnić znajomym?